Çanakkale Şehitliği Hakkında:

Abide, Türk’ün tükenmezliğinin bir simgesi, birlik ve beraberliğimizin en iyi kanıtı. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile, Dünyayı dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını sonsuza kadar koruyacağını gösteren bir anıtımız. Bu yüzden Çanakkale geziniz boyunca en fazla zaman geçirmenizi tavsiye edebileceğim bir yerdir.

anakakale Şehitler Abidesi.jpg 4

 

 

I. Dünya Savaşı’nda 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilaf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır. Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır. İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır. Şehitlik’ te namazgah, şadırvan, otopark, mezarlık bölümleri bulunmaktadır. Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem’in “Yaralı Asker Anıtı” ve Metin Yurdanur’un “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı” şehitliğe ihtişam vermektedir.

anakakale Şehitler Abidesi.jpg 8

 

 

Tavanında mozaikten yapılmış Türk Bayrağını görebileceğiniz anıta uzaktan bakıldığında ”M” harfini andırmakta. Dört ayak üzerinde yükselen anıtın ayaklarının genişliği 7.5 metre olarak biliniyor.

Kara savaşlarında siperlerin birbirine 5 m. kadar yaklaştığı, stratejik olarak çok önemli olan Anzak Koyu ile Conk Bayırı arasındaki alanda her iki taraf da çok kayıp vermiştir. Anzak (Avustralian and New Zeland Army Corps) askerlerinin Arıburnu cephesindeki ilerleyişini durdurup geri püskürten ancak komutan ve askerleriyle şehit olan 57.Alayın anısına burada bir anıt yapılmıştır. Anıtın üzerinde “Dünya askerlik tarihinin en kahraman birliği” yazıyor. Ordumuzda bugün onların anısına saygıdan 57.alay yoktur. 56. ve 58. alay vardır. 1993’de şehitliğin açılışı yapılmıştır. Açılışa Çanakkale Savaşları’nda gazi olan Hüseyin Dede de torunuyla katılmıştır. Dede ve torunun bronz bir heykeli bu alanın girişinde yer almaktadır.

anakakale Şehitler Abidesi.jpg 7

 

 

 

Çanakkale Şehitliği Ziyaret Saatleri: Çanakkale Şehitlikleri kapalı bir müze durumunda olmadığı için, her hangi bir ziyaret saati uygulaması yer almamaktadır. Ancak Çanakkale Şehitliği anıtı ve Harp müzesi, Pazartesi günü hariç tüm günlerde 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

 

 

anakakale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitliği Nerede ve Nasıl Gidilir ? Çanakkale Şehitler Abidesi, Gelibolu Yarımadası’nın uç kısmında, Morto Koyu gerisinde, Hisarlık Tepesi üzerinde bulunan, Çanakkale‘nin en anlamlı ve en merak edilen yerleri arasında.  Çanakkale Şehitliği’ne gitmek için farklı yol güzergahları takip edilebilir. Birinci güzergah, Edirne, İstanbul, Tekirdağ ve Gelibolu güzergahıdır. İkinci güzergah ise, Ankara, Bursa ve İzmir üzerinden Çanakkale’ye ulaşılması ve oradan Kilitbahir ile Eceabat’a düzenlenmekte olan feribot seferlerinden faydalanılmasıdır.

 

anakakale Şehitler Abidesi.jpg 3

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Gezilecek Diğer Yerler  :

 • Akbaş Şehitliği
 • Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyaları
 • Seyid Onbaşı ve Mecidiye Şehitliği
 • Soğanlıdere Şehitliği
 • Şahindere Şehitliği
 • Seddülbahir Kalesi
 • İlk Şehitler Anıtı
 • İngiliz Helles Anıtı
 • Anzac Koyu ve Anıtı
 • Mehmetçiğe Saygı Anıtı
 • Kanlısırt Kitabesi
 • Tüneller ve Siperler
 • Mehmetçik Anıtı ve Atatürk’ün Gözetleme Yeri
 • Büyük Anafarta Şehitlikleri